Grodzić czy nie grodzić? Nie dla każdego właściciela domu odpowiedź na to pytanie jest oczywista. W końcu solidne ogrodzenie działki to poważna inwestycja. Warto więc krótko przypomnieć argumenty za zainwestowaniem swoich pieniędzy w porządne ogrodzenie oraz solidną, ozdobną bramę wjazdową.

Brama ozdobna kuta

Spokój od nieproszonych gości

Lubimy niespodzianki. Niespodziewanych gości również. Oczywiście pod warunkiem, że będą nimi nasi przyjaciele, nie zaś domokrążcy czy akwizytorzy. Dzięki zamknięciu posesji ogrodzeniem możemy sami decydować kogo wpuścić do naszego królestwa, a kto musi obejść się jego smakiem. I nie musimy w tym celu nawet wychodzić z domu, bowiem zarówno otwieraniem bramy jak i furtki można także sterować zdalnie. Wystarczy do tego odpowiedni automat do bram, a w przypadku furtki zwykły domofon.

Należy pamiętać, że nawet najlepsze ogrodzenie nie zapewni stuprocentowej ochrony naszego mienia. Z pewnością jednak utrudni ewentualnym włamywaczom dostanie się do domu czy garażu, zwłaszcza jeśli terenu strzec będzie nasz pupil…

Bezpieczeństwo dzieci

Dobrze, jeśli korzystając z dobrej pogody nasze pociechy chcą pobawić się w ogrodzie. I choć małych dzieci nigdy nie należy spuszczać z oczu, ich zabawa na ogrodzonym terenie z pewnością będzie mniej stresująca dla nas, a dla nich bezpieczniejsza. Bo nawet jeśli piłka przeleci przez ogrodzenie i wpadnie na ruchliwą ulicę, rozemocjonowane dziecko nie wybiegnie wprost na nią.

Ogrodzenie kute
Furtka ozdobna kot

Zwierzaki

Zwierzęta potrzebują wolności. Niezależnie czy nasz pies biega wokół domu regularnie czy tylko okazjonalnie, dzięki zamknięciu działki ogrodzeniem może swobodnie i bezpiecznie poruszać się po ogrodzie, nie padając ofiarą samochodów ani też nie płosząc rowerzystów lub przechodniów. Dzięki ogrodzeniu można także utrzymać w granicach działki zwierzęta gospodarcze. Wszystkie powyższe ograniczenia nie tyczą się oczywiście kotów, które jak wiadomo chodzą zawsze swoimi ścieżkami, za nic mając reguły ustalone przez ludzi.

Prywatność i dyskrecja

Wolnostojący dom zwykle oznacza także dostęp do choćby małego ogrodu. Zdarza się jednak, że mieści się on od strony ulicy często uczęszczanej przez pieszych. Jeśli więc chcielibyśmy wykorzystać nasz ogródek jako miejsce do opalania, kąpieli czy zażywania innego relaksu musimy albo przyzwyczaić się do wścibskich oczu przechodniów i polubić dzielenie się z nimi naszą prywatnością, albo odgrodzić się od tego świata ogrodzeniem właśnie.

W grę wchodzą zarówno wysokie mury, jak i mniej masywne rozwiązania: ogrodzenia pełne – kute, drewniane bądź mieszane – albo ażurowe, za to uzupełnione żywą, zieloną ścianą z roślinności. Mur zapewni większą dyskrecję, ciszę oraz lepiej ochroni nas przed zapachami ulicy. Zielona alternatywa będzie jednak cieplejsza dla oka i powiększy nasz ogród optycznie.

Ogrodzenie kute
Ozdobne ogrodzenie kute

Estetyka

Nasz dom – nasze oczko w głowie. Zbudowaliśmy lub wyremontowaliśmy go od zera.  Zadbaliśmy o wszystkie detale wewnątrz i na zewnątrz. Ale dom, inaczej niż mieszkanie w bloku, nie kończy się w progu. Jest jeszcze całe otoczenie: alejki, oświetlenie, ogród, no i oczywiście…. ogrodzenie.

Ogrodzenie powinno współgrać z budynkiem. Nawiązywać do niego wymiarami, kolorem i zastosowanym wzornictwem. Podobnie brama i furtka, które są wizytówką każdej posesji. Brama prosta czy zdobiona? Nowoczesna czy klasyczna? Wybór, jak zawsze, należy do inwestora.

Skoro więc ogrodzenie stanowi dopełnienie całej inwestycji warto podejść do niego z taką samą uwagą jak do wnętrza domu, wybierając solidne ogrodzenie, bramę oraz furtkę, zaprojektowane i profesjonalnie wykonane specjalnie dla nas.