Balustrada wewnętrzna Bw073

Przez ponad 30 lat działalności na rynku budowlanym i wyposażenia wnętrz wielokrotnie widzieliśmy jak wysoka jakość usług przegrywała rywalizację z bylejakością. Kryterium wyboru była oczywiście z pozoru atrakcyjniejsza cena. Z pozoru, bo nie obejmująca wszystkich ukrytych kosztów, które w przyszłości mogły dopaść oszczędnego inwestora.

Problem jakości dotyczy wszystkich etapów i elementów inwestycji budowlanej: od prac murarskich, przez wykończeniowe, meblarskie aż po prace ogrodowe. Niewielu inwestorów zwraca uwagę, że nawet podstawowe, wydawałoby się, czynności, jak wybudowanie ściany czy położenie płytek w łazience, można wykonać zarówno bardzo starannie, jak i totalnie niedbale.

W przypadku, gdy efekt prac będzie marny, trzeba będzie się albo do niego przyzwyczaić albo wydać pieniądze na poprawki. A te zapewne okażą się droższe, aniżeli gdyby zdecydowano się na solidne wykonanie od samego początku. Pół biedy gdy wady będą miały walor wyłącznie estetyczny, gorzej jeśli poprawki wymuszą na nas względy bezpieczeństwa.

Jak więc odróżnić profesjonalistę od partacza? Poniższe rady odnoszą się przede wszystkim do branży ogrodzeń, bram, schodów oraz balustrad, choć przydadzą się również do oceny profesjonalizmu innych ekip.

Ołówek, taśma i niwelator

Pierwszą cechą, po której można odróżnić profesjonalistę od amatora jest przygotowanie techniczne, a więc i wyposażenie w narzędzia umożliwiające dokładne zmierzenie planowanych robót. Ogrodzenie działki wymaga zebrania wielu wymiarów. W przypadku, gdy na posesji występują różnice wysokości może także zaistnieć konieczność użycia niwelatora. Przyrządu kojarzonemu głównie z geodetami. Jeszcze większej precyzji wymaga zmierzenie schodów, dla których planujemy wykonanie balustrady. Ocenianie długości „na oko” czasami może być podstawą do wstępnej wyceny, jednak absolutnie nie jest wystarczające do profesjonalnego wykonania balustrad zewnętrznych lub wewnętrznych. Ogrodzenia oraz balustrady muszą dokładnie pasować do schodów czy murów, gdzie mają zostać zamontowane. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczność. Jeśli więc fachowiec przyszedł zmierzyć naszą bramę, ogrodzenie czy balustradę zwróćmy uwagę czy się do tego rzeczywiście przykłada.

Projekt

Nie wszystko wymaga wcześniejszego zaprojektowania. Niektóre dzieła sztuki rodziły się w zupełnej kontrze do jakichkolwiek założeń i planów. W Przypadku ogrodzeń, bram czy balustrad konieczne jest jednak wcześniejsze wykonanie profesjonalnego projektu plastycznego, który przedstawi wybrany przez nas wzór wpisany w naszą konkretną inwestycję. Jest to bardzo istotne, bo ten sam wzór będzie inaczej wyglądać na małej powierzchni, a inaczej na dużej. To samo tyczy się balustrad na schodach wąskich i szerokich, stromych lub łagodnych. Aby więc optymalnie dobrać wzór, wysokość i szerokość ogrodzenia, bramy czy balustrady ważna jest możliwość wcześniejszego zobaczenia naszego wyboru na papierze. Niestety na rynku wciąż zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy nie przedstawiają klientom żadnych projektów, a stworzone przez nich balustrady czy bramy w rzeczywistości stanowczo różnią się od tych przedstawianych w materiałach reklamowych.

Cena stała, cena zmienna

Lubimy konkrety, dobrze więc jeśli wykonawca szybko poda cenę wykonania interesujących nas usług. Niestety czasem nieprofesjonalni wykonawcy z pierwszej, zwykle atrakcyjnej ceny robią wyłącznie przynętę na klienta. Pada ona szybko, ale bez dokładnego zmierzenia zamówienia ani ustalenia szczegółów czy zakresu prac. Zwykle jeszcze podczas prac – a najpóźniej gdy przychodzi do rozliczenia – cena taka okazuje się nieaktualna i niepełna, bowiem wykonawca nie uwzględnił w niej szeregu dodatkowych kosztów. Taki wykonawca, wykorzystując już swoją obecność na placu budowy i rozpoczęcie prac, domaga się więcej niż było ustalone. Dlatego ważne jest, aby cena podana przed przystąpieniem do prac była wynikiem dokładnej kalkulacji i uwzględniała wszystkie dające się przewidzieć okoliczności. Tak, aby klient wiedział ile i za co dokładnie płaci. Np. czy cena obejmuje wyłącznie surowe wykonanie czy także malowanie, montaż i transport. Oczywiście należy mieć także świadomość, że w przypadku wprowadzania przez inwestora – już po wynegocjowaniu ceny –  kolejnych zmian w zamówieniu cena może wymagać aktualizacji, ale to już z powodów po stronie klienta, nie zaś nieprofesjonalnego lub nieuczciwego podejścia wykonawcy.

Jakość

Budując dom czy remontując mieszkanie musimy podjąć decyzję co do setek różnych towarów, o których zwykle nie mamy większego pojęcia. Nie musimy znać się na wszystkim co kupujemy. Z pomocą przychodzą nam przecież profesjonaliści, którzy chętnie doradzą w zakresie produktów i usług ze swojej branży. Żeby tak jednak było musimy mieć do czynienia z firmą uczciwą i profesjonalną, która nie wykorzysta naszej niewiedzy przeciw nam. Takiej gwarancji nie dają nam Ci wykonawcy, o których niewiele wiemy. Nie zostali nam poleceni bądź działają od niedawna. Możliwe, że przedstawiane przez nich realizacje niekoniecznie rzeczywiście wyszły spod ich rąk. Warto postawić więc na wykonawców doświadczonych, długo działających na rynku oraz polecanych przez przyjaciół lub sąsiadów.

A jak poznać wysoką jakość? Choćby poprzez proponowane rozwiązania technologiczne, które z pewnością będą miały także wpływ na cenę. W przypadku bram, furtek, ogrodzeń i balustrad zewnętrznych, a więc rzeczy montowanych na zewnątrz – i narażonych przez to na działanie warunków atmosferycznych – podstawą rzeczą będzie choćby dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Wydając na ogrodzenie domu sporo pieniędzy oczekujemy przecież długoletniej trwałości, nie zaś rdzy i odpadającej farby. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku oszczędzenia przez wykonawcę na zastosowanym lakierze czy ochronie antykorozyjnej właśnie. I nie chodzi tu wyłącznie o to czy wykonawca w ogóle zastosuje daną technologię, ale też w jaki sposób to zrobi. Istotną sprawą jest też oczywiście materiał, z którego produkt ma być wykonany. Mimo wielkich chęci nie da się na dłuższą metę skutecznie zabezpieczyć antykorozyjnie stali słabej jakości, a przecież jej cena jest podstawowym składnikiem ceny stalowego produktu.

Podobnie sprawa ma się w przypadku coraz popularniejszej automatyki do bram i furtek. Rynek oferuje wiele rozwiązań w tym zakresie, a ich rozpiętość cenowa jest bardzo duża. I w tym przypadku należy uważać, aby dokonać trafnego wyboru. Takiego, który nie będzie od nas wymagać poprawek i dodatkowych kosztów w przyszłości.

Brama wjazdowa kuta, ozdobna brama

Do końca na placu boju

Nader często DAKEL PPU jest wzywana na pomoc tam, gdzie poprzedni wykonawca nie dał rady i… porzucił niedokończone prace. Czy to dlatego, że przerosły go one technicznie, czy też finansowo nie zmieścił się w podanej wcześniej „atrakcyjnej” cenie. Bywa też, że nieuczciwi wykonawcy zadowalają się wyłącznie zaliczką, po której przyjęciu znikają bez śladu. Także takich przygód doświadczają nieraz klienci małych, jednoosobowych firm lub wykonawców w ogóle niezarejestrowanych jako przedsiębiorcy.

Jeśli wykonawca pozostawił po sobie niedokończoną lub bardzo źle wykonaną pracę trudno ją już naprawić. W takiej sytuacji prawdopodobnie będzie trzeba zacząć od początku, co oznacza, że wcześniejsza inwestycja była w całości inwestycją chybioną. Profesjonalista nigdy nie zostawia klienta samego na placu boju, a gdy pojawiają się niespodziewane problemy techniczne, wraz z inwestorem i do skutku szuka optymalnych rozwiązań.

Wysoka jakość, doświadczenie, uczciwość wobec klienta oraz odpowiedzialność – te cechy odróżniają profesjonalistę od amatora. Inwestując swój czas i pieniądze warto zwrócić na nie uwagę.