Przez ponad 30 lat działalności DAKEL PPU zrealizowała kilka tysięcy zamówień. Od najdrobniejszych po potężne i wieloetapowe inwestycje. Duża część z nich trafiła za granicę do różnych krajów Europy, Niemiec i Austrii zwłaszcza. Reszta to realizacje krajowe. W samym Tarnowie i najbliższej okolicy są setki miejsc, w których na żywo można ocenić efekty naszej pracy. Większość z nich to inwestycje w obiektach prywatnych. Ich adresów nie wypada więc podawać. Część to jednak miejsca dostępne publicznie, jak firmy, instytucje czy obiekty sakralne. Właśnie takie zostały poniżej zebrane i opisane. Zapraszamy do ich odwiedzenia.

Kawiarnia i Szkoła językowa Hybryda

Kawiarnia oraz szkoła językowa Hybryda mieszczą się w kamienicy przy tarnowskim rynku (Tarnów, Rynek 22). Jeśli chcemy przekonać się jaką jakość produkty DAKEL zachowują po ponad piętnastu latach warto wybrać się na kawę właśnie do Hybrydy, gdzie przy aromacie herbaty lub kawy właśnie można na własne oczy zobaczyć balustrady, kwietniki oraz wpisaną w kratę ozdobną furtkę, wykonane przez DAKEL PPU gdzieś na przełomie XX i XXI wieku.

DAKEL PPU nie jest natomiast wykonawcą krat okiennych oraz przy drzwiach wejściowych do kawiarni ani balustrady balkonowej na pierwszym piętrze.

Ogrodzenie kute

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie mieści się w ścisłym centrum miasta przy ul. Krakowskiej 10. Placówka od niemal 20 lat wita swoich gości ogrodzeniem oraz bramami, wykonanymi właśnie przez firmę DAKEL. W przypadku tej inwestycji niewysokie ogrodzenie zostało zamontowane na istniejącym już wcześniej murze. Całość została wykonana non-profit, a na ogrodzeniu znalazła się mała informacja o wykonawcy.

Most Zakochanych

Przez sam środek Tarnowa przepływa potok Wątok. Wiele lat nieuregulowany i nieuporządkowany, w końcu doczekał się eleganckiego bulwaru z ławkami oraz alejkami. W ramach tej inwestycji DAKEL PPU wyposażyła w balustradę oraz ozdobne latarnie mostek na tym potoku, łączący ulice Przesymyk i Nadbrzeżną Dolną. Jest to przeprawa dla pieszych i rowerów. Nazywana przez mieszkańców „Mostem Miłości” oraz „Mostem Zakochanych” instalacja ozdabiana jest przez zakochane pary kłódkami, mającymi symbolizować trwałość i siłę uczuć zakochanych.

DAKEL PPU nie wykonywała konstrukcji mostu ani innych stalowych elementów widocznych na bulwarze, w tym ławek, latarni ani pozostałych balustrad.

Stalowy most
fot. Paweł Topolski, źródło: www.zakochaniwtarnowie.pl

Ogród przy klasztorze i kościele księży Filipinów w Tarnowie

Nie wszyscy mieszkańcy Tarnowa wiedzą, że na terenie klasztoru księży Filipinów przy ul. Piłsudskiego 9, obok kościoła Św. Filipa Neri, znajduje się publicznie dostępny ogród. Niedawno wyremontowany zawiera szereg elementów kutych, jak np. balustrady, kraty na okna oraz zadaszenia. Część z nich została poddana przez nas renowacji, co przywróciło tym elementom dawny blask. Reszta została zaprojektowana i dorobiona w ten sposób, aby pasowała do elementów już istniejących.

Warto wejść do środka, ale część prac wykonanych przez DAKEL zobaczymy też z zewnątrz. Idąc ulicą Piłsudskiego na pewno dostrzeżemy, osłaniające okna klasztoru, ozdobne kute kraty – stare, poddane renowacji  oraz nowe w tym samym wzorze – oraz stworzoną zupełnie od zera stalową bramę wjazdową, znajdującą się między wejściem do klasztoru a budynkiem kościoła.

Prace częściowo zostały wykonane społecznie.

Cmentarz w Skrzyszowie

Przykładem dużych, masywnych i wysoko zdobionych bram kutych są te zrealizowane społecznie dla Parafii Św. Stanisława w Skrzyszowie i zamontowane na pobliskim cmentarzu.

Pierwsza z bram nawiązuje swoją symboliką do sądu ostatecznego. Zawiera także biblijny cytat związany z tym tematem. Bramie towarzyszy też, oddalona o kilka metrów, kuta furtka. Druga z bram ozdobiona została wielkim sercem, koroną cierniową oraz religijną sentencją.

W tej inwestycji, realizowanej społecznie, DAKEL PPU wykonała opisane powyżej bramy oraz furtkę. Nie wykonywała natomiast robót murarskich ani segmentów ogrodzeniowych, towarzyszących naszym bramom.

Brama cmentarna kuta

Oprócz zebranych powyżej lokalnych inwestycji nasza firma wykonywała jeszcze bardziej wymagające zlecenia na terenie całej Europy. Brała udział w renowacji prywatnego zamku we Francji, tworzyła wyposażenie i ogródki piwne do niemieckiej restauracji oraz kute kraty, balustrady i lampy do ekskluzywnej pijali wina i sklepu winiarskiego w samym centrum Wiednia.

Każde takie zlecenie to dla nas nowe i ciekawe wyzwanie. Podchodzimy do nich bez strachu, ale z pokorą i determinacją, wspartą bogatym doświadczeniem.